Dünya

Doğu Akdeniz’de dengeler değişecek! İngiltere Türkiye aracılığıyla geri dönüyor

Türkiye’den yapılan açıklamaları ‘meydan okuma’, ‘gözdağı’ veya ‘tehdit’ gibi başlıklarla haberleştiren Yunan medyası, bugün ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaları öne çıkardı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price’ın “Yunanistan’a karşı yeni ‘kışkırtıcı’ açıklamalardan üzüntü duyuyoruz” dediğini aktaran basın, Washington’ın Ankara’ya sert bir mesaj verdiğini savundu.

KINAMA GELMEMESİ SONRASI KAYGI DUYUYOR

Ancak CNN Yunanistan, ‘Erdoğan’dan savaş tehdidi: ABD’nin de aralarında bulunduğu müttefikler sessiz’ başlıklı bir habere yer verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tayfun diyorsun, Yunan ürküyor, ‘Atina’yı vurur’ diyor. E vuracak tabi, sen rahat durmazsan, sen Amerika’dan adalara bir şeyler almaya çalışırsan Türkiye gibi bir ülke herhalde armut toplamayacak, bir şeyler yapması lazım” dediğini aktaran CNN Yunanistan, aradan 48 saat geçmesine rağmen Atina’nın müttefiklerinden sert bir kınama mesajı gelmemesinden duyduğu kaygıyı gizlemediğini yazdı.

DOĞU AKDENİZ DE YENİ SAF DÜZENİ: İNGİLTERE-TÜRKİYE

Kathimerini gazetesi ise, ‘İngiltere Türkiye aracılığıyla Akdeniz’e geri dönüyor’ başlığını taşıyan bir haber yayımladı. Londra’nın Fransa ve Avrupa Birliği (AB) ile rekabet etmeyi planladığını kaydeden gazete, ayrıca planlar arasında Ankara ile savunma işbirliğini geliştirmenin de bulunduğunu dile getirdi.

Vasilis Nedos imzalı haberde, İngiltere‘nin Doğu Akdeniz’de oynamaya can attığı rolün Atina ve Güney Kıbrıs’ta endişeye yol açtığı belirtildi. Habere göre, Londra Doğu Akdeniz’deki varlığının bölgedeki en aktif güç olan Fransa ve Avrupa Birliği ile rekabete girmekten geçtiğinin farkına varmış gibi görünüyor.

İngiltere’nin jeopolitik varlığını yeniden inşa etmeyi denerken Avrupa’nın kritik bölgeleri ve Doğu Akdeniz öne çıkıyor. Kathimerini, Londra yönetiminin Türkiye ile yakın ilişkiler ve koordinasyon arzuladığının göründüğü yorumunu yaptı.

 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   İran’da Persepolis ve Pasargad antik kentleri ziyarete kapatıldı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası