Teknoloji

Daha önce hiç böyle görülmedi! James Webb Uzay Teleskobu Jüpiter’i görüntüledi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), James Webb Uzay Teleskobu’nun, Jüpiter’e ait daha önce hiç paylaşılmamış iki adet görüntüyü dün akşam paylaştı.

James Webb Uzay Teleskobu’nun Temmuz ayında çektiği fotoğraflarda Jüpiter’in kuzey ve güney ışıklarının, dönen kutup sisinin benzeri görülmemiş manzaralar yakalandı.

Yayınlanan iki görüntü, 27 Temmuz’da, James Webb Uzay Teleskobu’nun yakın kızılötesi kamerasından (NIRCam) alındı. Kızılötesi ışık insan gözüyle görülmediği için ışık, görünür spektrumda haritalandı. Böylece aşağıdaki görselin sağ tarafında göreceğiniz üzere yeni Jüpiter görüntüsü elde edildi. Solda ise Voyager uydusu tarafından çekilen eski Jüpiter görüntüsü yer alıyor. 

27 Temmuz 2022’de James Webb Uzay Teleskobu tarafından elde edilen görüntü, yaklaşık 1 milyon 609 km uzaklıktaki gözlemevinde çekildi.

“JÜPİTER’İ HİÇ BÖYLE GÖRMEMİŞTİK”

Associated Press’in aktardığına göre, California Üniversitesi’nden Imke de Pater yaptığı açıklamada “Jüpiter’i hiç böyle görmemiştik. Bunların hepsi oldukça inanılmaz. Dürüst olmak gerekirse, bu kadar iyi olmasını beklemiyorduk” dedi

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   NASA ve ESA'nın katıldığı Uluslararası Uzay Kongresi Bursa'da devam ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|