Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Keşke Esad Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, son AK Parti MKYK’da konuşulan önemli bir bilgi köşesine taşıdı.

Yapılan toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Semerkant’ta, Suriye rejimi lideri Beşşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceği gündeme geldi.

AYNI CÜMLEYİ İKİ KEZ KURDU: KEŞKE ÖZBEKİSTAN’A GELSEYDİ, GÖRÜŞÜRDÜM

Selvi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Esad Şanghay beşlisine gelmiyor. Böyle bir davet de yok” açıklaması yaptığını ve ardından Erdoğan’ın söz alarak, “Keşke Esad Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm. Ama o oralara gelemez. Onun yüzünden, onun tutumundan dolayı Suriye bölünmek üzere. O kendi iktidarını korumak için muhaliflerle savaşa tutuştu. Kendi iktidarını korumayı tercih etti. Kendi kontrol ettiği alanları korumayı düşündü. Ama büyük toprakları koruyamadı” dediğini aktardı.

Sözlerinin devamında ikinci kez “Keşke Özbekistan’a gelseydi, görüşürdüm” diyen Erdoğan, ardından şu cümleleri kullandı:

“Bunları yüzüne karşı söylerdim. Biz o zaman kendisine ‘Bak, böyle yaparsanız Suriye bölünür’ dedik. O muhalifler için bunlar kalabalık ama silahları yok diye düşündü. Bizim uyarılarımızı dikkate almadı. Ama oraya Amerika’nın, Rusya’nın gireceğini düşünmedi. Kendi iktidar alanını korumayı tercih etti ama Suriye’nin büyük topraklarını koruyamadı.”

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda ölü sayısı 97’ye yükseldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|