Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi, fiyatlar düştü

Rusya tarafından 29 Ekim’de güvenlik sorunu gerekçe gösterilerek askıya alındığı duyurulan tahıl anlaşması yeniden devrede.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesi ile çözülen kriz, uluslararası basınında geniş yer buldu.

İngiliz BBC bu gelişmeyi “Rus U dönüşü” başlığı ile duyurdu. Haberde, “Rusya, Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına desteğini askıya almasından günler sonra, anlaşmaya katılımını yeniden başlatmak için Türkiye ile anlaştı” denildi.

Al Jazeera haberinde ilk anlaşmanın da Türkiye’nin çabaları ile yapıldığına vurgu yaptı.

ZELENSKİ’DEN ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Ukrayna basını ise, Devlet Başkanı Zelenski’nin tahıl anlaşmasının devam etmesi için oynadığı aktif rol için Erdoğan’a teşekkür ettiğini yazdı.

Alman DW haberi, “Rusya tahıl anlaşmasına geri döndü” başlığı ile okurlarına duyurdu. Haberde bu gelişmenin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından AK Parti’nin meclis grup toplantısında açıkladığı bilgisinin altı çizildi.

“TÜRKİYE’NİN ARTAN ETKİSİNİ GÖSTERİYOR”

İngiliz Guardian gazetesi Rusya’nın geri adım attığına vurgu yaptı ve şu yorumda bulundu: “Rus lider geri adım attı ve bu hareket aynı zamanda Türkiye’nin artan etkisini de gösteriyor.”

ALMAN DERGİDEN ERDOĞAN VURGUSU

Alman Focus dergisinin internet edisyonu ise, “Rusya yeniden tahıl anlaşmasına katılıyor. Görünen o ki yine bir adamın arabuluculuk çabalarının rolü büyük: Recep Tayyip Erdoğan” ifadelerine yer verdi

France 24 bu gelişmeyi, “Rusya, Erdoğan’ın arabuluculuğunun ardından tahıl anlaşmasına yeniden katıldı” başlığı ile okurlarına duyurdu.

ANLAŞMA SONRASI FİYATLAR DÜŞTÜ

ABD merkezli Bloomberg, anlaşmanın ardından tahıl fiyatlarında düşüş yaşandığını yazdı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Finlandiya'da ağaca sarılma yarışması

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER