Sağlık

Çocuklarımızın omuzlarındaki yük: Sırt Çantaları

Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, çocuklarımızın çantalarının nasıl kullanılması ile ilgili bilgi veriyor.

AĞIR ÇANTALAR EKLEM VE KAS AĞRILARINA YOL AÇAR

Aşırı yüklenmiş çantalar gelişme çağında olan çocuklarımızda küçük yaşta istenmeyen kas ve kemik ağrılarına yol açar. Ayrıca ağır çantayı kaldırabilmek için ister istemez öne doğru eğilerek yürümeleri sebebi ile kambur bir pozisyonda yürümeye zorlar. Bu çantayı taşımakta kolaylık sağlasa da sonrasında yol açacağı ağrılar açısından sakıncalı bir durumdur.

DOĞRU SIRT ÇANTASI SEÇİMİ ZARARI AZALTACAKTIR

Çantanın askılarının ped ya da viskoelastik madde ile dolu olması hem binen yükün daha kolay taşınmasını hem de sırtın ve eklemlerin tahriş olmasını önleyecektir. Bel kemeri olması ve taşınırken bu kemerinde bağlanması çocuklarımızın işini kolaylaştıracaktır.

ÇOCUKLARIMIZ SIRT ÇANTALARINI NASIL KULLANMALI?

En önemli nokta gereğinden fazla çantanın doldurulmaması. Çantanın ağırlığı çocuklarımızın ağırlığının %15-18 inden daha fazla olmamalıdır. Çocuklarımıza sırt çantasının doğru kullanımını gerekirse başlarda sürekli çantalarını kontrol ederek öğretmeliyiz. İhtiyaç duyulmayan kitap ve defterlerin taşınmaması iyi bir başlangıç olacaktır. Bunun dışında, daha ağır olan nesneler dibe konmalı. Çanta bel hizasının 5 cm yukarısında kalacak şekilde ayarlanmalıdır.

Çocuklarımıza sırt çantaları takılı iken doğru pozisyonda eğilmemeli, daha alçak bir noktada bir şey almaları gerektiğinde dizlerinden bükerek yere çömelmeli ve dik bir şekilde kalkmalıdır.

 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Haftalık korona tablosunda korkutan manzara! Vaka sayıları 226 bin 532'ye yükseldi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER