Teknoloji

Çin’de 439 bin şirket fabrika ve satış ofislerinde robot kullanıyor

Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı yetkilisi Guo Shougang, Çin’in robot pazarının son 6 yılda 10 kat büyüyerek Çin’in dünyadaki en büyük endüstriyel robot pazarı olduğunu açıkladı.

Ülkede robot üretimi 2015 yılından 2021’e kadar olan sürede 10 kat büyüyerek 366 bine ulaştığına belirten Shougang, şu anda Çin’de robotlardan faydalanan 439 binden fazla şirket bulunduğunu söyledi. Üstelik bunların 79 binden fazlası bu yılın ocak-ağustos döneminde yeni faaliyete geçmiş girişimlerden oluşuyor.

ROBOT KULLANIMI ÇİN EKONOMİ POLİTİKASININ BİR PARÇASI

Hizmet sektöründe ise robotlar yemek hizmeti, eğitim, sağlık sektörü ve lojistik gibi alanlarda geniş ölçüde kullanılıyor.

Endüstriyel robot uygulaması, Çin ulusal ekonomisinin 60 endüstriyel kategorisini kapsıyor. İmalatta kullanılan robot yoğunluğu 2021 yılında 10 bin kişi başına 300 birimdi. Bu, 2012 yılına kıyasla 13 katlık bir artış olduğunu anlamına geliyor.

Robot endüstrisinin teknolojik düzeyinde gittikçe göze çarpan bir ilerleme olduğuna işaret eden Shougang, ayrıca hız redüktörlerinin hassasiyeti, akıllı kontrol sistemleri ve gerçek zamanlı işlem sistemlerini de içeren temel bileşenlerinde Ar-Ge alanında ciddi ilerleme kaydedildiğini vurguladı.   

Öte yandan Shougang’ın belirttiğine göre Bakanlık, robotlar için yeni standartlar belirleyerek test ve ruhsatlandırma sistemlerini geliştirecek. Çin böylece malzeme kalitesini ve işlem sürecindeki zayıf noktaları güçlendirerek, yüksek kaliteli robot üretimini teşvik etmeyi hedefliyor.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Epic Games'in bu haftaki ücretsiz oyunu açıklandı! 18 Ağustos Perşembe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER