Dünya

Çin Devlet Başkanı Cinping, Bali’de Kanada Başbakanı Trudeau’yu azarladı: Aksi takdirde…

Kameraya yansıyan tartışma, Endonezya’nın Bali kentinde, her iki liderin de G20 zirvesine katıldığı salonda gerçekleşti.

“SÖZLERİMİ ÇARPITTIN” DİYEREK AZARLADI

Zirvenin yapıldığı alanda karşılaştığı Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yu azarlayan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Trudeau’yu ikili görüşmenin ana konusunu değiştirerek medyaya sızdırmakla suçladı.

Şi, Trudeau’ya tercümanı aracılığıyla “Tartıştığımız her şey gazeteye sızdırıldı, bu uygun değil, biz işleri böyle yapmıyoruz​. Raporlama sistemimizde medya yok” dedi.

Sözlerine devam eden Şi, “Samimiyet varsa karşılıklı saygı içinde iyi iletişim kurabiliriz, aksi takdirde sonucu söylemek kolay olmaz” ifadelerini kullandı.

KANADA BAŞBAKANI: AYNI FİKİRDE OLMAYABİLİRİZ ANCAK…

Trudeau, anlaşmazlıklar olsa da birlikte çalışmaları gerektiğini söyleyerek Çinli liderle ortamı yumuşatmaya çalıştı.

Trudeau, Hatalar olsa bile, özgür, açık ve samimi diyaloğa inanıyoruz ve sahip olmaya devam edeceğiz. Aynı fikirde olmayabiliriz ancak birlikte yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini sarf etti.

Şi, sözünü keserek, “Konuşmadan önce şartları oluşturalım” ifadelerini kullandı. Gergin hali yüzünden okunan Çin Devlet Başkanı Cinping, Trudeau’ya elini uzatarak tokalaştı ve yanından ayrıldı.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   İngiltere Maliye Bakanı Hunt: Truss hükümeti hata yaptı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER