Yemek

Çikolatalı Yulaf

Lezzetli bir şeyler ararken ay zamanda da sağlıklı olmasını istediğimizde başvurduğumuz tarifler ilk sıraya yerleşmiştir. Çikolatalı yulaf hem lezzetli hem de zengin besin değerleri içerdiği için herkes için muhteşem bir tarif olmuştur.

Malzemeler

  • 1 çay bardağı süt
  • 1 adet muz
  • 15-20 gr çikolata
  • 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Hazırlanışı

  1. Öncelikle 1 çay bardağı sütü tencereye döküyoruz ve 3-4 yemek kaşığı yulaf ekliyoruz.
  2. Orta ateşte yulafı ve sütü karıştırıyoruz ve rendelemiş olduğumuz çikolataları karışımın içine ekliyoruz.
  3. Birkaç dakika karıştırıp lapa elde ettiğimiz anda tencereyi ocaktan alıyoruz.
  4. Son olarak lapayı bir kaseye alıp üzerine dilimlenmiş olan muzları ekliyoruz.
  5. İsteğe bağlı olarak da üzerine çikolata ve ceviz parçaları ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun..

 Çikolatalı Ve Sade Yulaf Ezmesi ve Lapası Kilo Aldırır mı?

Sağlıklı beslenme düzeninde yulaf da önemli bir yere sahiptir. Yulaf bazı zamanlarda çikolatalı olarak tüketilmektedir. Çikolatalı yulaf sade yulaf ezmesine göre daha fazla kaloriye sahiptir ve çok daha lezzetlidir. Sade yulaf ezmesi ise genellikle kilo aldırmaması ile bilinmektedir. Yulaf ezmesinin yanı sıra yulaf lapası da kahvaltılarda rahat bir şekilde tüketilebilir.

 Yulafın Faydaları Nelerdir?

Yulafın içerisindeki çözünür lif kaynakları sindirim kanalında bulunan yağlara tutunmaktadır. Yulaf tüketimi sayesinde vücuda alınan yağlar dışkı yolu ile hızlı bir şekilde atılır. Yulaf tüketmek kalp ve damar sağlığını da korumaktadır. Diyabet hastalarının yulafı mutlaka hayatlarına dahil etmeleri gerekir. Çünkü yulaf insülin direncini düşürmesi ile birlikte kan şekerini de dengelemektedir. Yulaf tüketimi sayesinde yağların da atılımı kolaylaştırır. Sağlıklı kiloyu korumak ve kötü kolesterolü dengelemek için mutlaka yulaf tüketilmelidir. Yulaf ezmesi akşam yemeğinde de rahat bir şekilde tüketilebilir. Akşam yemeğinde tüketilen yulaf iyi uykuyu da destekler. Cilt üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olan yulaf vitamin ve mineral açısından da çok zengindir. Yulaf tüketimi genel olarak meme kanseri riskini azaltmaktadır. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|