GÜNDEM

CHP’li Büyükerşen’den ‘cami yıkım kararı’na çelişkili açıklama!

CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Hal Camii ile ilgili yıkım kararı alması halkı ayağa kaldırmıştı. Kararın belgesi ortaya çıkınca CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne tepki yağmıştı.

“Barlar Sokağı” adı verilen sokağa yakın olması dolayısıyla “alkol ruhsatı vermek için yıkılacağı” iddia edilen Hal Camii ile ilgili CHP’li Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den ilginç bir açıklama geldi.

“SİYASİ BİR KUMPAS” DİYEREK KENDİSİNİ SAVUNDU

Yerel basında yer alan haberlere göre, Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Hal Camii’nin yıkılacağına ilişkin çıkan haberler hakkında konuşan Yılmaz Büyükerşen, “Siyasi bir mesele yapıp, buradan siyasi bir ekmek çıkarmak istiyorlar. Size ekmek yok bu konuda. Bu siyasi bir oyundur. Siyasi bir kumpastır” dedi.

“YIKIM SÖZ KONUSU DEĞİL” DEYİP YENİ CAMİ SÖZÜ VERDİ

Hal Camii ile ilgili yıkımın söz konusu olmadığını iddia eden CHP’li Büyükerşen, “Hal Camii’nin 240 metre taban alanı. 115 metrekaresi yola, 125 metrekaresi de konut alanına isabet etmektedir. Yeni planlanan cami 1452 metrekarelik alana daha büyük şekilde yapılacaktır” diye konuştu.

“EĞİTİM GÖRMÜŞ İNSANLAR” PLANLAMIŞ

Her zaman olduğu gibi burada bir mesele haline getirilmek isteniyor” diyen Büyükerşen, “Bu belediye meclisinde ne meclis üyelerimiz ne bürokratlarımız tarafından yıkım söz konusu olmamıştır. Sahiplerine daha büyük cami yapmayı teklif etmişiz. ‘Büyük bir cami yaparsanız belediyenin bileceği bir iştir’ dediler. Plancılar yola çıkan bir caminin oradaki yol sıhhatini bozduğu için revizyonda şehircilik ve imar konularında eğitim görmüş insanlar ilerde yine sıkıntı olmasın diye bir plan olsun ve olması gereken de ‘buranın konut ve ticaret alanıdır’ demişlerdir. Cami yerinde duruyor” şeklinde konuştu.

TEPKİ GÖSTEREN HALK İÇİN “PARTİZANLAR ŞOV YAPTI” DEDİ

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Fransa'daki ırkçı vekilin cezası belli oldu: Meclisten 15 gün men edildi

Milletvekili olmak isteyen bir kişinin Hal Camii üzerinden siyasi beklenti içinde girdiğini kaydeden Başkan Büyükerşen, “Milletvekili olmak isteyen bir zatı muhterem siyaset yapmayı bilmediği için bunu orta yere atmakta fayda görmüştür. Kendi partizanlarını da toplayarak orada kalabalık bir şov yapmıştır. Oradaki insanların o camiye sığma ihtimali bile yok. Siyasi bir mesele yapıp, buradan siyasi bir ekmek çıkarmak istiyorlar. Size ekmek yok bu konuda. Buradan ekmek çıkaramazsınız. Bir tek minaresi var. Minberi falan da var. Ama cami demek de zor. Cami dediğinin bir estetiği olur. Cami görmek isteyenler Asri Mezarlıkta yaptığımız camiye gidip bakabilirler.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE MECLİSİNİ BÖYLE KOMİKLİKLERLE MEŞGUL ETMEYELİM”

Yıkım kararı sonrası gelen tepkileri ‘komiklik‘ olarak değerlendirilen CHP’li Büyükerşen, “Belediye meclisini de bu komikliklerle meşgul etmeyelim. Seçim arifesinde kurulan hayali kumpaslar bunlar” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası