EĞLENCEGezi Rehberi

Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

Almanya’nın başkenti olan bu güzel şehir, Avrupa’nın en fazla turist çeken şehridir. Berlin’in gece hayatı, kültürü, sosyal yaşamı oldukça renklidir. Sanat galerileriyle ve nostaljik görünümüyle Berlin, Almanya’nın gözbebeği durumundadır. 170 adet müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi sizlere Berlin’de gezip görülmesi gereken yerleri kısaca anlatacağız. Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

1-Berlin Duvarı (East Side Gallery)

1961-1989 arasında Berlin’i Doğu ve Batı olarak ikiye ayıran bu duvar tam tamına 46km uzunluğa sahipti ancak şimdi sadece 1km’lik sağlam durumda. ‘Utanç Duvarı’ diye bilinen bu eser, yüzlerce sanatçının maharetli ellerinden çıkmıştır.

2-Müze Adası

Söz konusu olan bu müzelerde bulunan eserler binlerce yıl öncesine dayanıyor. Nostaljiyi doruklarda yaşayacağınız bir yer. Berlin’de görülmesi gereken yerlerde listenizin en üst sıralarına yazmanızı tavsiye ederiz. Berlin’de Görülmesi Gereken Yerler

3-Gendarmenmarkt

Berlin’i keşfe çıkmak için harika bir başlangıç noktası. Şehirdeki en ünlü Noel pazarı bu alanda kuruluyor ve şehrin en hareketli caddesi olan Friedrichstrasse bu alana çok yakın.

4-Brandenburg Kapısı

Berlin’deki en heybetli yapılardan biridir. 1791 yılında yapılmış ve 26 metre yüksekliğindedir. Gece ışıkları kapının görkemini daha da arttırıyor.

5-Reichstag

Burası, ‘Almanya Federal Meclisi’ olarak da adlandırılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın burada noktalandığı bilinmektedir. Almanya Parlamentosu da bu binada yer almaktadır.

6-Kreuzberg

Burası bir Türk mahallesidir. “Küçük İstanbul” olarak da anılır. Hip hop kültüründen izler taşır. Birinci ve ikinci dünya savaşı müzeleri burada yer alır.

7-Mitte

Şehirdeki kültür-sanat yapısının nabzını burası tutuyor. Müzelerin ve üniversitelerin yoğunlukta olduğu bir bölge. Şehir içinde şehir desek yanılmış olmayız.

8-Berlin Katedrali

1750 tarihinde açılan bu Protestan kilisesi, 58 metre yüksekliğe sahip. ‘Berliner Dom’ ismiyle de bilinen yapı vitraylarıyla ve süslemeleriyle göz dolduruyor. Katedralin içerisinde Alman krallarına ait mezarlar bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER