GÜNDEM

Batman’da 35 yıl sonra bir ilk! Avrupa’daki Ezidiler köylerine dönmeye başladı

Avrupa’daki Ezidiler, 35 yıl sonra ilk kez vatan toprağına dönüş yaptı. Birer birer köylerine yerleşmeye başlayarak köylerine Fransa ve Almanya tarzında villalar yaptıran Ezidiler, sosyal medyadan kurdukları grupla da birbirleriyle iletişime geçerek köylerinin son halini ve yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olan yeni evlerini paylaşıyor. Şu ana kadar 3 kişinin döndüğü köyde 15 kişi de dönüş hazırlığı yapıyor.

‘DEVLETİMİZ BİZE SAHİP ÇIKTIĞI SÜRECE GURBETÇİLER DÖNECEKLER’

Uğurca köyünden Yusuf Tağay, köyün hepsinin akraba olduğunu vurgulayarak, “70’e yakın hane vardı. Bazıları iş bulamayınca, çaresizlikten Avrupa’ya gitti. Huzur güzel bir şey. Almanya’da kalan akrabalarımız buraya dönmeye başladı. Yeni evler inşa ediliyor. Biz de onlara kucak açtık. Elimizden ne gelirse destek olmaya hazırız. Köyümüzde göçmenler de 11 hane olarak kalıyorlar. Avrupa’dan 15 kişi dönmenin hazırlığını yapıyor. İlk etapta üç yakınımız geldi. Evlerini yeniden yaptılar. Huzur ortamı olursa geri dönüşler de olur. Allah devlete zeval vermesin. Devletimiz bize sahip çıktığı sürece gurbetçiler dönecekler. Yaşlılar artık Almanya’da yaşamak istemiyor. Çok mutluyuz, akrabalarımız bizi köyde yalnız bırakmadığı için” diye konuştu. 

‘AVRUPA’DA GENÇLERİMİZ GİTTİKÇE ASİMİLASYONA UĞRUYOR’

Almanya’nın Wesel kentinde uzun yıllar çalışan 61 yaşındaki Mustafa Korkmaz da, hayatının son yıllarını köyünde geçirmek istediğini vurgulayarak, “Yıllarca Fransa ve Almanya’da yaşadım. Artık köyümüzü bırakmak istemiyoruz. Bunun için köyümüzde yeni evler yaparak dönüş yapıyoruz. Avrupa’da gençlerimiz gittikçe asimilasyona uğruyor. Biz burada doğduk, büyüdük ve gittik, asimile olmadık ama çocuklarımız baba topraklarını görmedi ve buralara gelmedi. Bunun için Avrupa’da kültürümüzü kaybediyoruz ve çocuklarımız asimilasyona uğruyor” ifadelerini kullandı.

‘KÖYÜMÜZDE TERSİNE GÖÇ DAHA DA HIZLANACAK’

İki katlı villa yaptıran 38 yaşındaki İbrahim Korkmaz da, şunları söyledi:

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Survivor’la keşfedilen Evrim Keklik'in yeni mesleği şoke etti! Acun Ilıcalı'nın favorisiydi

“Yıllar sonra köyümüzde kendi topraklarımızda ve doğduğum yerde modern bir ev yaptık. Burayı tamamen terk etmek istemedik. Dönüş için ev yaptığım için çok mutluyum. Bundan sonra çocuklarımızla köyümüze gelerek daha fazla vakit geçirmeye çalışacağız. Bunun ile köy için bir proje düşünüyoruz. Sosyal donatılar ve çocuk parkları oluşturmak için çalışıyoruz. Avrupa’da yaşayan Uğurca köylülerimiz arasında bir iletişim grubu kurduk. Köylülerimizin dönmesi için ön ayak olacağız. İletişim grubunda 150 kişi var. Köyün son halini birbirimizle paylaşıyoruz. Yeni evimi de çok beğendiler. Köydeki taş evlerden bazılarının tamire ihtiyacı var. Köyümüzde tersine göç daha da hızlanacak” dedi.

‘BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN GELİYORUZ’

Almanya’da yaşamaktan bıktıklarını söyleyen İzzet Talay ise “Tabi biz buraya dönüş yaparken, barış ve kardeşlik için geliyoruz. Almanya’da yaşamaktan bıktık. Çünkü sosyal hayat sıfır. İşten eve, evden işe. Bunun için köyüme dönmek istiyorum. Allah’a çok şükür imkanımız var” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: DHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası