Teknoloji

Banka hesabınız tehlikede olabilir! Aralarında Türkiye de var!

Geçtiğimiz günlerde, bir siber güvenlik ve kötü amaçlı yazılım üzerine araştırma şirketi olan Cyble tarafından yayınlanan bildiriye göre GodFather adlı kötü amaçlı yazılım, orijinali Google Play Store üzerinden yayınlanan MYT Müzik adlı uygulamayı kopyalayarak yeniden ortaya çıktı ve özellikle Türk kullanıcılar için tehdit oluşturmaya başla


VİRÜS NASIL YAYILIYOR? 

Henüz yayılmasına sebep olan ana kaynağın belirlenemediğini bildiren uzmanlar, virüsün kendini gizlemek için kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilen uygulamaları taklit ederek fark edilmeden cihazda barınabildiğini ilettiler. Son olarak 10 Milyondan fazla indirmeye sahip olan MYT Müzik adlı uygulamayı kopyalayarak kendini gizleyen kötü amaçlı yazılım, kullanıcının cihazına başarılı bir şekilde kurulduktan sonra SMS’ler, cihaz detayları, kurulan uygulamaların barındırdığı veriler ve telefon numaraları gibi bilgileri ele geçiriyor. Bunların yanı sıra, cihazın ekranını kontrol ederek bankalardan gelen aramaları yönlendirebiliyor ve kullanıcının haberi olmadan para transferleri yapabiliyor. Bu sebeple kullanıcıların kişisel bilgileri dışında banka hesapları gibi pek çok hayati verileri de kötü amaçlı yazılımın eline geçmiş oluyor. 

MYT MÜZİK VİRÜSLÜ MÜ?

Hayır, Google Play Store üzerinden indirmiş olduğunuz MYT Müzik adlı uygulama virüslü değildir. Sisteme herhangi bir yolla bulaşan virüs bu ve bunun gibi uygulamalara bulaşıp bilgilerinize erişmeye başlıyor.
 

400’DEN FAZLA UYGULAMAYI ETKİLEDİ 

2021 Yılından beri kullanıcıları tehdit etmekte olan GodFather adlı kötü amaçlı yazılım, hedef kullanıcının cihazına kurulum sağladıktan sonra kendini diğer uygulamaları bire bir kopyalayarak gizliyor ve bu yüzden genellikle kullanıcılar tarafından henüz her şey çok geç olmadan fark edilemiyor. Virüs, şimdiye kadar aralarında Amerika, İspanya, Almanya ve Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkeyi etkiledi. 400’den fazla banka uygulamasını kopyalayan kötü amaçlı yazılımın ise son olarak MYT Müzik adlı uygulamayı kopyaladığı saptandı ve bu şekilde Türk kullanıcılara zarar vermeye devam ettiği bildirildi. 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Meta'nın milyar dolarlık yatırımı Metaverse'den kullanıcılar memnun değil

 
KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLARDAN NASIL KORUNABİLİRİZ? 

• İndireceğiniz uygulamaları Google Play Store ya da iOS App Store gibi resmî merkezlerden indirmelisiniz. Buna ek olarak indirdiğiniz uygulamanın istediğiniz uygulama mı yoksa bir imitasyon mu olduğunu kontrol etmelisiniz. 

• Hesaplarınızın açık olduğu cihazlarda bilindik bir Anti-Virüs uygulaması kullanmalısınız. 

• Hesaplarınızda güçlü şifreler ve mümkünse çok aşamalı doğrulamayı kullanmalısınız. 

• Telefonunuzda parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik güvenlik aşamalarını etkinleştirmelisiniz. 

• SMS ya da e-postalar vasıtasıyla cihazınıza gelen linkleri açarken dikkatli olmalısınız. 

• Android bir cihazınız varsa, Google Play Protect’in etkin olduğundan emin olmalısınız. 

• Uygulamalara verdiğiniz izinler konusunda dikkatli olmalısınız. Şüphe uyandıran izinler isteyen uygulamalara dikkat etmelisiniz. 

 

KAYNAK: CYBLE

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası