Dünya

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: Başkan Erdoğan davet etti! Türkiye’ye geliyor

Dışişeri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu “Yeni İsveç başbakanı, cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak gelecek hafta Ankara’ya geliyor. Kendileriyle üyelik konularını görüşme imkanımız olacak” dedi. 

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü Türkiye olarak güçlü bir şekilde destekliyoruz. Karadeniz’den tahıl ihracatı konusundaki yaşanan sıkıntı Cumhurbaşkanımız sayesinde çözüldü.

TAHIL ANLAŞMASININ YENİLENMESİ GEREKİYOR

20 gün sonra tahıl anlaşmasının tekrar yenilenmesi gerekiyor. Kesintisiz bir şekilde devam etmesi için çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ

Malumunuz Madrid’de üçlü bir mutabakat zaptı imzalanmıştı. Her iki ülke bakanları bu muhataraya bağlılıklarını dile getiriliyor. Esas olan bu muhtıralarda olan maddelerin uygulanması. İsveç’te kurulan yeni hükümetin daha kararlı olduğunu görüyoruz. Yeni İsveç Başbakanı, cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak gelecek hafta Ankara’ya geliyor. Bu konuları kendileriyle ile görüşme imkânınız olacak.

Ayrıca üç ülke arasında kurulan uzmanlar düzeyinde bir mekanizma vardı. İlk toplantı Helsinki’de gerçekleşmişti. Bir sonraki toplantı Stockholm’da gerçekleşecek. O toplantıda da atılan ve atılacak adımları gözden geçirme bakımından faydalı olacağını düşünüyorum.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in açıklamaları;

Türkiye, NATO’nun önemli müttefikidir ve ortak güvenliğimize büyük katkılarda bulunmaktadır

Türkiye’ye Ukrayna’ya destek oldukları için teşekkür ederim. Ukraya tahılının Karadeniz’den geçerek gıda krizinin önüne geçmiş oldu Türkiye. Bu sevkiyatı büyük takdirle karşılıyoruz.

Türkiye’ye öncelikle Ukrayna’ya verdiği destek için çok teşekkür ediyorum. Ukrayna kendi savunmasını Türkiye sayesinde geliştiriyor

FİNLANDİYA, İSVEÇ VE TÜRKİYE ANLAŞTI

Finlandiya, İsveç ve Türkiye muhtırada anlaştılar. Türkiye’nin önemli beklentileri var. Güvenlik endişelerinizi paylaşıyorum. İsveç ve Finlandiya uzun vadeli ortaklıklarını taahhüt ediyorlar.

Her iki ülkenin de somut adımlarını memnuniyetle karşılıyorum. Kalıcı bir mekanizma oluşturulmuş oldu. İsveç terör örgütlerine katılımı engellemek için yeni adımlar atıyor. Finlandiya ve İsveç, Türkiye’nin endişelerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırlar. Artık İsveç ve Finlandiya’nın tam üye olarak NATO’ya katılması lazım. Bu zor zamanlarda bunu tamamlamamız gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER