Dünya

Avrupa’da halk sokağa indi: “Şimdi kaos zamanı”

Yüzde 500’den fazla artan fiyatlar sonrası milyonlarca Avrupalı açlık ve ağır geçim sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı. Ukrayna-Rusya savaşının ardından kesilen Rus gazı, Avrupa’da direkt olarak yaşamı tehdit ediyor. Yüz binlerce protestocu, yapılan zamların ardından hükümetin istifa etmesi talebiyle sokağa çıktı.

Sadece artan fiyatlar ve ekonomi politikaları değil, Avrupalı hükümetlerin LGBT gibi zihniyetlere verdiği destek de halkın büyük tepkisini çekti. Sırbistan halkı geçtiğimiz haftalarda Belgrad’da sokağa inerek “Çocuklarımızdan ellerinizi çekin” diyerek LGBT çirkinliğine tepki gösterdi.

Tüm bu gelişmelere rağmen Avrupa basınının çoğu protestoları görmezden geldi. Milyonlara ulaşan gösteriler medyada çok az yer buldu.

FRANSIZLAR HAKLARINI İSTİYOR

Dün Fransa’nın başkenti Paris’te on binlerce kişi Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u protesto etti. “Macron istifa” sloganları atan göstericiler, zamların geri alınması çağrısında bulundu. 

ALMANYA’DA ÇİFTÇİLER YOLLARDA

Almanya’nın Brettorf kentinde çiftçiler, kamyoncular, motosikletçiler ve vatandaşlar, elektrik ve doğalgaz faturalarındaki artışı protesto etmek için bir araya geldi.

Traktör, kamyon ve motosikletlerle konvoy yapan Alman protestocular, “Tolerans sınırı aşıldı, yeter artık” sloganları attı.

Ülkede Stuttgart, Hamburg, Hannover, Dresden, Würzburg, Mainz ve diğer birçok şehirde de on binlerce çiftçi protestolara katıldı.

Göstericiler, Stuttgart’ta traktörlerle Alman Tarım Bakanlığını kuşattı. Avrupa tarım sektörünü yok eden Avrupa Birliği iklim politikalarına karşı çıktı.

İTALYANLAR ELEKTRİK FATURALARINI YAKTI

İtalya’nın Napoli kentinde belediye binasının önüne gelen binlerce gösterici, elektrik faturalarını yakarak hükümeti ve belediyeyi protesto etti. 

Göstericiler, “Faturaları ödemiyoruz, kaos zamanı” sloganları attı.

BELÇİKALI ÇİFTÇİLER BELEDİYE BİNASINA GİRDİ

Belçika’nın Hoogstaten kentinde yüzlerce çiftçi, belediye binasına girerek protesto yaptı.

Çiftçiler, yem fiyatlarına yönelik zamlara karşı “Çiftçiler! Çiftçiler” şeklinde slogan attı.

İSKOÇYA’DA FATURALAR YAKILDI

İskoçya’da da İtalya’da olduğu gibi elektrik fiyatlarına zamlar protesto edildi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Avusturyalı bakan: Ukrayna savaşı uzun sürecek

Glasgow kentindeki meydanda toplanan yüzlerce kişi, “Ödemiyoruz” diyerek ellerindeki faturaları ateşe verdi.

ÇEKLER MEYDANDA

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da toplanan yüz bine yakın kişi ülkedeki gıda ve enerji fiyatlarındaki artışı protesto etti.

Ekonomik felaketten ve enerji faturalarındaki artıştan AB’yi sorumlu tutan protestocular, Avrupa’yı tembel davranmakla suçladı.

RUTTE’YE PROTESTO: SAĞLIK DİKTATÖRÜ

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Başbakan Mart Rutte miting düzenledi. Mitingde birçok gösterici, Rutte karşıtı slogan attı.

Sağlık sektörüne yönelik politikalarıyla eleştirilen Rutte’ye karşı “Sağlık Diktatörü” sloganları atıldı.

SIRBİSTAN’DA LGBT PROTESTOSU

Avrupa’da sadece enerji değil, hükümetlerin LGBT çirkinliğine karşı yürüttüğü kampanyalar da halkın öfkesine neden oluyor. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da toplanan on binlerce kişi, “Aileyi koruma” gösterisi düzenledi.

KAYNAK: HABER7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|