TV & SİNEMA

Avatar 2, Bu Hafta Sonu Tarihe Geçecek

Sinema tarihinin ilk üç boyutlu flmi olarak 2009 yılında vizyona giren ilk Avatar filmi, o dönem henüz süper kahraman evrenleri tarafından ele geçirilmeyen listelere hızlı bir giriş yapmıştı. Vizyona girdiği ilk yıl içerisinde tarihin en çok izlenen filmi olarak zirveye çıkan yapım; kendisinden 10 yıl sonra, 2019’da vizyona giren Avengers: Endgame tarafından geride bırakılmıştı. 

Avengers rekabeti dolayısıyla bölgesel olarak birkaç kez daha vizyona giren ilk Avatar filmi bu başarısı; yönetmen James Cameron’un hikayeye devam etmek için en büyük motivasyonlarından birisi oldu (Avatar’ın zirveden ettiği bir diğer film Titanic de Cameron yapımıydı). 13 yıl sonra gelen devam filmi Suyun Yolu; ilk filmin başarısına ulaşmak için gün sayıyor.

Avatar: Suyun Yolu sadece 5 haftada dünyanın en yüksek hasılat elde eden 5. filmi olmak üzere:

Serinin ikinci filmi, topkı ilk film için de yapıldığı gibi senaryo açısından çok ciddi eleştiriler alsa da genel izleyicilerin beklentilerini karşılayan karakter motivasyonları ve görsel efektler konusunda deneyselliği aşan teknik başarısı sebebiyle övgüleri topladı. Tüm bunların sonucunda film, ilk filmin de oluşturduğu yıllara yayılan beklenti 2 milyar dolar barajını aşmak üzere (23 Ocak haftası resmileşecek).

Türkiye’de 5 hafta içerisinde 2 milyon 17 bin kişi tarafından sinema salonlarında izlenen Avatar: Suyun Yolu, böylece toplamda 137 milyon 843 bin TL gişe hasılatı elde etti (Box Office Türkiye). Bir başka deyişle Türkiye’de filme gitmek isteyen bir seyirci, ortalama 68,3 TL bilet ücreti ödedi. Türkiye’de 52 hafta vizyonda kalan ilk Avatar filmi için de ortalama 12,6 TL bilet ücreti ödenmişti.

Tarihin en çok gişe hasılatına sahip filmleri: 

  1. Avatar (2009):  2,92 milyar dolar
  2. Avengers: Endgame (2019)  2,79 milyar dolar
  3. Titanic (1997): 2,10 milyar dolar
  4. Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (2018): 2,07 milyar dolar
  5. Avengers: Infinity War (2018): 2,05 milyar dolar
  6. Avatar: Suyun Yolu (2022): 1,95 milyar dolar
  7. Spider-Man: No Way Home (2021): 1,92 milyar dolar 
  8. Jurassic World (2015): 1,67 milyar dolar
  9. Aslan Kral (2019): 1,66 milyar dolar
  10. Avengers (2012): 1,52 milyar dolar
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Thor: Love and Thunder, Disney+'ta Yayınlandı!

Avatar: Suyun Yolu, eğer bu hafta sonu gişede 435 milyon dolar daha hasılat elde ederse ki bu işten bile değil; tarihin en çok izlenen 5. filmi olarak listeye girecek ve Avengers: Infinity War’u geride bırakacak.

Listenin ilk 5’inde yer alan Titanic ve her iki Avatar filminin yönetmeni de James Cameron. Ayrıca Cameron tüm Avatar filmlerinin senaristi ve yapımcısı olarak da görev yapıyor. 
 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası