Dünya

Aşıya gerek kalmıyor! Solunum yoluyla alınan ilk Covid ilacına acil kullanım onayı verildi

Çin merkezli CanSino Biologics tarafından geliştirilen yeni bir Covid-19 ilacı Çin’de acil kullanım onayı almayı başardı. Aşıya gerek kalmayan ilaç, inhalasyon (solunum) yoluyla alınıyor. Bu kararın ardından şirketin hisselerini Hong Kong’da yüzde 14,5’e kadar yükseldi. 

Şirket, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na yaptığı açıklamada, Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nin “CanSino’nun Ad5-nCoV” adı verilen ilacı, güçlendirici aşı olarak acil kullanım için onayladığını bildirdi.

CanSino ilacının insanlı testleri Mart 2020’de başladı. İki Sinovac aşısının ardından daha düşük dozda CanSino alan 100’den fazla yetişkinde dört hafta sonra, yüzde 92,5’i, Omicron’u nötralize eden antikor geliştirdiği gözlemlendi.

CanSino’nun, hücresel bağışıklığı uyarabileceğini ve aşıya gerek kalmadan Covid-19’a karşı korumayı artırabileceğini belirtiliyor.

Şirketler, son zamanlarda Covid’e karşı solunum yoluyla alınan ilaç geliştirme çalışmalarına hız verdi. Bu tarz ilaçlar özellikle aşı konusunda tereddütlü insanlara yönelik hazırlanıyor. Böylece Covid-19 karşı geliştirilen ilaçların çekiciliğinin artması ve potansiyel olarak sağlık hizmetleri üzerindeki baskının hafifletilmesi hedefleniyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada CanSino ilacının ilk seferde Covid-19 semptomlarını önlemede yüzde 66, hastalığı ağır geçirmede ise yüzde 91 etkili olduğu söylendi. Ancak klinik deney verileri, antikor seviyesinin aylar içinde düştüğünü gösterdi. Bu nedenle astım hastalarında olduğu gibi ilacın düzenli olarak kullanılması gerekebilir. 

KAYNAK: BLOMBERG
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Die Welt: Alman üreticiler gıda kıtlığı konusunda uyardı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER