Dünya

Asgari ücret uluslararası basında: Bir zam daha gelebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti  açıkladı.

Erdoğan, asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Böylelikle yüzde 50’nin üzerinde bir artış gerçekleştirilmiş oldu.

“8 BİN 506 LİRA OLDU”

Türkiye’de yeni yıl için belirlenen asgari ücreti uluslararası medya da yakından takip etti. Bloomberg, “Türkiye’de asgari ücret, 2023’te yüzde 55 artacak” diye yazdı.

Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, aylık net asgari maaşın 8 bin 506 lira (455 dolar) olacağını söyledi” notu paylaşıldı.

Erdoğan’ın, enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 40’a düşmesini beklediğine dair ifadelerine işaret edilerek, şöyle denildi:

“Hükümet, geçen ocak ayında asgari ücreti yüzde 50,5 gibi rekor bir oranda artırdı ve ardından 6 yıl sonra ilk kez yaklaşık yüzde 30’luk artışla ara zam ekledi.”

“GEREKİRSE YENİDEN ZAM YAPILABİLİR”

Reuters haberinde “Türkiye, 2023 için aylık asgari ücreti yüzde 55 artırdı” başlığına yer verdi.

Söz konusu artışın, temmuz ayında belirlenen seviyeden yüzde 55, ocak ayından itibaren ise yüzde 100 artışa işaret ettiği anımsatıldı.

Haberde, “Erdoğan, gerekirse asgari ücrete yeniden zam yapılabileceğini söyledi” denildi.

İşveren ve işçi sendikalarının anlaşmaya varamadığı asgari ücret konusunda rakamın belirlenmesi için hükümetin devreye girdiği, işçi sendikası temsilcilerinin duyurunun yapıldığı toplantıya katılmadığı kaydedildi.

“ENFLASYONU ÖNEMLİ BİR ŞEKİLDE ETKİLEMEYECEK”

Haberi canlı blog sayfasından aktaran Financial Times, gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde yüzde 55’lik asgari ücret artışının gerçekleştirildiğini aktardı.

Yeni yılda asgari ücretin 8 bin 506 lira olarak ödeneceği belirtilerek, şu not paylaşıldı:

“Türkiye Merkez Bankası, asgari ücret artışının enflasyonu önemli ölçüde etkilemeyeceğini söyledi.”

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   AFAD'dan Buca'daki deprem sonrası kritik açıklama!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası