Dünya

AP’de rüşvet operasyonu: Eva Kaili görevden alındı

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) oylamada yolsuzluk iddiası ile tutuklanan Yunan siyasetçi Eva Kaili’nin başkan yardımcılığı görevinden alınmasına karar verildi.

KAİLİ’DEN AVUKATI ARACILIĞIYLA AÇIKLAMA

Brüksel’de hakim karşısına çıkmaya hazırlanan Kaili’nin avukatı Michalis Dimitrakopoulos, müvekkilinin masum olduğunu söyledi. Dimitrakopoulos, “Onun pozisyonu masum olduğu yönünde. Katar’dan hiçbir finansal hareketlilik olmadı” dedi.

Kaili’nin evinde para bulunduğuna dair ise, “Bunu ne doğrulayabilirim ne de yalanlayabilirim. Bu özel bir mesele” ifadesini kullandı.

Yunan avukat, “Kız kardeşiyle konuştum ve iddia edildiği gibi bir beşikte para bulunduğuna dair iddialar gerçek değil çünkü küçük bir çocuk için beşik yokmuş” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Belçika’da polis, Katar’ın AP’nin siyasi ve ekonomik kararları etkilemek amacıyla bazı Avrupalı politikacılara rüşvet verdiğine ilişkin iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında 9 Aralık’ta sabah saatlerinde başkent Brüksel’de 16 ayrı operasyon gerçekleştirmiş, 4 şüpheli gözaltına alınmıştı. Düzenlenen baskınlarda şüphelilerin evlerinde çantalar dolusu nakit para ele geçirildiği ifade edilmişti.

Gözaltına alınanlar arasında yer alan Yunan Eva Kaili, Yunanistan sosyalist partisi PASOK üyeliğinden de çıkarılmıştı.

KATAR İDDİALARI YALANLADI, YUNANİSTAN KAİLİ’NİN MAL VARLIĞINI DONDURDU

Katar ise, suçlamaların asılsız olduğunu belirterek rüşvet iddialarını yalanlamıştı.

Yunanistan makamları da yolsuzluk suçlamaları sonrası gözaltına alınan ve tutuklanan Eva Kaili’nin ülkedeki mal varlığını dondurmuştu.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Yunan gazeteci, Türkiye'nin üç hedefini yazdı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası