Dünya

AP Başkanı Metsola: Demokrasimize saldırıldı

Avrupa Parlamentosu üyeleri ile AP’nin başkan yardımcılarından Yunan Milletvekili Eva Kaili’nin de içinde bulunduğu yolsuzluk skandalı sonrası AP Genel Kurulu ilk kez toplandı. AP Başkanı Roberta Metsola, skandal nedeniyle kızgın ve üzgün olduğunu söyleyerek, “Son günler özellikle uzundu ve kariyerimin en uzun günleriydi’’ dedi.
Metsola, “Her kelimemi tartacağım. Kızgınlığım ve üzüntüm yüzünden cümlelerim etkilenirse bu duygularımdan ötürüdür. İnkar etmemek gerekir. Avrupa Parlamentosu’na saldırıldı, demokrasimize saldırıldı. Açık ve demokratik toplumsal hayatımıza saldırıldı. Otokratik dış güçlere bağlı aktörler, demokrasi düşmanları, işleyişimize diz çöktürmek için STK’larımızı, sendikalarımızı, asistanlarımızı, AP üyelerimizi hedef aldı” ifadelerini kullandı.

Katar ve Kuveyt için vize serbestisi askıya alındı

Adli makamlarla işbirliği içinde olduklarını bildiren Metsola, Belçika makamlarına ellerinden gelen desteği verdiklerini söyledi. Masumiyet karinesi ve devam eden yasal süreçten dolayı fazla detaya girmeyeceğini söyleyen Metsola, Katar ve Kuveyt için hazırlığı devam eden vize serbestisi sürecinin durdurulacağını aktardı.

Parlamento içi soruşturma yapılacak

Metsola, “Büyük bir testten geçiyoruz. Halının altına süpürülen bir şey kalmayacak. Parlamento içi soruşturma yapılacak. Parlamentonun işleyişinin daha güvenli olması için neler yapılması gerektiğine bakacağız. Bir reform süreci başlattık. Dış ülkelere bağlı temsilciler, STK üyelerinden AP’ye giriş hakkı olanlar incelenecek’’ ifadelerini kullandı.
Konuşmasının sonunda isim vermeden AP’ye etki etmeye çalışan dış güçlere mesaj veren Metsola, “Bizi satın alabileceklerini sananlar, Avrupa’yı satılık sananlar, STK’larımızı kontrol edebileceklerini sananlar bilsinler ki AP olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

AP’deki rüşvet iddiası

Belçika’da 9 Aralık’ta yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında başkent Brüksel’de 16 ayrı operasyon gerçekleştirilmiş, Katar’ın AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği iddia edilmişti. AP’nin başkan yardımcılarından Yunan Milletvekili Kaili, İtalyan Articolo Uno Partisi Üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Luca Visentini ve S&D grubundan asistan Francesco Giorgi “yolsuzluk soruşturması” çerçevesinde gözaltına alınmıştı. Polis tarafından yapılan baskınlarda 500 bin euro para ele geçirilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası