EĞLENCE

Ankara Seyahatinizde Görmeniz Gereken 5 Yer


İç Anadolu bölgesinin en bilinen kenti Ankara, Türkiye’nin başkenti olması sebebiyle siyasi yönüyle ön plana çıkmaktadır. Anıtkabir, Kızılcahamam, yeşil parkları, otantik mahalleleri, müzeleri ve daha birçok yönüyle gezilmesi gereken mükemmel bir yerdir. Ankara’ya yakın bölgeden gidenler için otobüs bileti, daha uzak yerlerden gelmek isteyenler için ise uçak bileti fırsatları sunuluyor. Ankara Seyahatinizde Görmeniz Gereken 5 Yer

Ankara Gezilmesi Gereken 5 Muazzam Yer

1- Anıtkabir

Ankara’da görülmesi gereken yerlerin başında tabiki de Anıtkabir geliyor. 1953 yılında yapımı tamamlanan Anıtkabir, Türkiye tarihinin bence en önemli yeridir. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının bulunduğu bu yerde, aynı zamanda Atatürk’e ait otomobiller, kullandığı eşyalar ve giydiği kıyafetler de sergileniyor.

2- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın görülmesi gereken yerlerinden biri de Anadolu Medeniyetleri Müzesi’dir. Türkiye adına çok önemli bir müzedir. Anadolu bölgesinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında çıkarılan önemli tarihi değerlerin sergilendiği müze, mimarisi ile oldukça dikkat çekmektedir. 1997 yılında Avrupa’da ‘ Yılın Müzesi’ ünvanını almıştır.

3- Kuğulu Park

Ankara’da deniz olmamasına rağmen yeşil alanlarıyla dikkat çeker. Bu alanlardan biri de huzur bulabileceğiniz Kuğulu Park’tır. Kuğulu Park, şehrin politik, siyasi ve karmaşık trafiğinden uzaklaşmak isteyenlerin kaçış noktası halindedir. İçerisinde yer alan gölette yaşayan tatlı kuğulardan ismini alan Kuğulu Park, Ankara seyahatinde uğramanızı önerdiğimiz noktalardan biridir. Ankara Seyahatinizde Görmeniz Gereken 5 Yer

4- Atakule

Atakule, Türkiye’nin en uzun ikinci döner kulesidir. Ankara’nın her yerinden görünebilir. Yüksekten Ankara’yı izlemek isteyenlere fırsat sunar. Alışveriş merkezi olan Atakule kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

5- Hamamönü

Başkentin en dikkat çeken yerlerinden biri de Hamamönü semtidir. 19 yy.’dan kalma tarihi bir yerdir. Yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde daha bir alımlı hale gelen Hamamönü, Osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerini görmek için ideal bir noktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER