Bilim

Akıl Hastalarının Beyinleri Birbirinden Farklı!

Birazdan da göreceğimiz gibi; farklı şekillerde ve boyutlarda sağlıksız beyinlere rastlamak mümkün. Nörolojiyle hiçbir ilgisi olmayan fotoğrafçı Adam Voorhes, 2011 senesinde bu konuyla ilgili çok ilginç bir keşfe imza attı.

Fotoğraf çekmek için girdiği depoda içinde kıvrımsız bir beynin bile bulunduğu kavanozlarla karşılaştı. Gelin, Voorhes’un hastanede gördüğü manzaraya ve detaylarına hep beraber bakalım.

Öncelikle beyin ve akıl hastalıklarına bir göz atalım.

Beyin, sinir sisteminin merkezi olarak hizmet eden bir organdır. En önemli görevi ise vücudun diğer organlarının merkezi kontrolünü sağlamaktır. Sağlıklı tüm insanlarda aynı şekle ve kıvrım sayısına sahip olan beyin, bazı durumlarda değişiklik gösterebilir.

Nasıl ki vücudumuzun herhangi bir bölgesinde meydana gelen bir hastalık sonucu o bölge değişime uğrayabiliyorsa akıl hastalıklarının da beynimize gerçekten bir etkisi olabilir. 

Peki, kıvrımsız beyin nasıl mümkün olabilir?

Halk arasında “beyin kıvrımları” dediğimiz girinti ve çıkıntılar bilimsel olarak “sulkus” ve “girus” olarak adlandırılır. Sağlıklı her beyinde bulunan bu sulkus ve girusların olmaması ise aslında bir hastalık kaynaklıdır.

Lisensefali (düz beyin) adındaki bu hastalık, embriyo gelişimi esnasında nöronların olması gerektiği şekilde iletilmemesi sonucunda ortaya çıkar ve ne yazık ki tedavisi yoktur. Lisensefalinin daha olası varyantlarına sahip insanların birçoğu 10 yaşını göremeden ölür.

“Teksas Eyaleti Akıl Hastanesinin Unutulmuş Beyinleri”

Teksaslı fotoğrafçı Adam Voorhes, ‘Scientific American’ dergisine fotoğraf çekmek için Austin Eyalet Hastanesine gönderildiğinde yalnızca bir beyin fotoğrafı çekeceğini düşünürken gördükleri karşısında neye uğradığını şaşırdı. 

Hastanenin arka deposundaki Hayvan Kaynakları Merkezine girdiğinde içi sıvı dolu kavanozlarda duran ilginç şekillerdeki beyinlerden birinde kıvrımlar bulunmuyordu! Bu olay birçok bilim insanını da hayrete düşürdü.

Voorhes, 20 yıldan uzun bir süredir bir hayvan laboratuvarının arka tarafında unutulup giden bu beyinleri fotoğraflayarak “Teksas Eyaleti Akıl Hastanesinin Unutulmuş Beyinleri” isimli bir kitap yayınladı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Bu test alzheimer riskini ortaya çıkarıyor! 'Evet' ve 'Hayır' cevaplarıyla beyin yaşınızı bulun

Adam Voorhes, gördüklerini şu şekilde aktarıyor:

“Texas Eyalet Akıl Hastanesindeki hastalardan alınmış, hiçbiri normal olmayan yaklaşık 100 insan beyniyle dolu bir depoya girdim. Beyinlerin her biri; ölüm veya otopsi tarihi, Latince kısa bir açıklama ve bir vaka numarası ile etiketlenmiş sıvı dolu kavanozlarda duruyordu. Bu koleksiyonlar her ne kadar şaşırtıcı ve büyüleyici olurlarsa olsunlar, neredeyse 30 senedir dokunulmamıştı ve üzerinde çalışılmamıştı.”

Voorhes, yalnızca fotoğrafları çekmekle kalmayıp araştırmalarını sürdürdü ve Hayvan Kaynakları Merkezindeki beyinlerin 1950’lere dayanan Teksas Eyaleti Akıl Hastanesi’ndeki hastalara ait olduğunu öğrendi. Beyinlerin değişik biçimlerde olmasının sebeplerini de araştırmaya çalıştı ancak çabalarında başarılı olamadı. 

Koleksiyondaki beyinlere ne oldu?

Bilim dergileri tarafından araştırmalar yayınlansa da koleksiyon hâlâ gizemini korumaya devam ediyor. Koleksiyondaki bazı beyinler sağlam ve üzerinde çalışmak kolay olabilir ancak bazıları alzaymır ya da menenjit nedeniyle ağır hasarlı ve çok hassas oldukları için kavanozlarından çıkarılmadılar.

Ender rastlanan bu beyin koleksiyonu şu anda Teksas Üniversitesinin psikoloji bölümünde bir öğretim aracı olarak kullanılmaya devam ediyor. 

  • Kaynaklar: Atlas Obscura, Ifl Science, Feature Shoot, Slate, Stone Ridge

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası