Gezi Rehberi

Adana’da Yaşamanın Ayrıcalıkları

Adana, farklı yemek kültürü ve tarihi dokusuyla ülkemizin en yaşanabilecek şehirlerinin başında geliyor. Bu şehirde yaşamanın güzel olduğunu kanıtlamak için bulunabilecek onlarca neden var. Adana’da yaşamıyorsanız bile kesinlikle gidip görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Sizin için Adana’da yaşamanın ayrıcalıklı olduğunu gösteren birkaç özellik belirledik. Adana’da Yaşamanın Ayrıcalıkları

1-Şırdan

Görüntüsü pek güzel olmasa da bu görüntü bir Adanalı için muhteşem bir lezzetin habercisi olarak kabul edilir. Tabi ki Adanalı olup şırdan sevmeyenler de çıkabiliyor ancak şırdan için şehrin milli yiyeceği diyebiliriz.

2-Taşköprü

Yıllardır dimdik ayakta duran Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde arz-ı endam ediyor. Köprü, şehrin simge eserlerinin başında geliyor.

3-Bici Bici

Nişasta, buz ve mevsim meyvelerinin pudra şekeri ve gül suyuyla tatlandırılmasıyla ortaya çıkan bici bici kimi insanlar tarafından çok anlamsız gelse de bir Adanalı için yaz mevsiminde yenen buzlu bir yiyecek serinlemenin formülüdür. Adana’da yaz mevsimlerinde en çok tüketilen besindir.

4-Merkez Park

Bu park muhteşem pezyajı ve heybetli Sabancı Merkez Camii’si ile kesinlikle Adana için önemli bir değer. Akşam serinliğini yaşamak için gidilen müthiş bir yer.

5-Varda Köprüsü

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan Varda Köprüsü‘nün Almanlar tarafından 1912 yılında inşa edildiği biliniyor. Bu nedenle köprüye “Alman Köprüsü” de denmektedir. 99 metre yüksekliği ve 172 metre uzunluğuyla oldukça heybetli görünen köprü, evlene çiftlerin de dış çekim için en çok tercih ettiği mekanlardan.

6-Kapıkaya Kanyonu

Karaisalı ilçesi sınırlarında bulunan bu muhteşem doğa harikası huzur vermesinin yanında insanın içinde bir ürkme hissi de uyandırıyor. Bu bölgede yaşanan heyelan nedeniyle şu sıralar kanyonun büyük bir bölümü ziyarete kapalı. Adana’da Yaşamanın Ayrıcalıkları

7-Kazancılar Çarşısı

Büyük Saat’in orada bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda bakır ve kazan işçiliğinin yanında birçok el sanatını ve çok çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayacak dükkanlar sizi kendisine hayran bırakıyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Berlin'de Görülmesi Gereken Yerler

8-Adnan Menderes Bulvarı

Yaz mevsiminde şehirden kaçamayanlar için en büyük serinleme noktası olan Adnan Menderes Bulvarı, Seyhan Baraj Gölü’nden gelen serinlik sayesinde Adanalı’ların bir nebze olsun kavurucu yaz sıcaklarından kurtulmasını sağlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
ERTAN HABER