Dünya

ABD’yi rahatsız edecek sözler! Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den Çin açılımı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’nde konuşan Sisi, Arap-Çin ilişkilerine dair açıklamalar yaptı.

YENİ DÜNYA DÜZENİ İÇİN ASYA GÖNDERMESİ

Arap-Çin işbirliğinin ortak çıkarlar ve zorluklarla mücadele esasları üzerine kurulu olduğunu vurgulayan Sisi, “Hepimiz ülkelerimizi ve halklarımızı birbirine bağlayan tarihi bağları çok iyi biliyoruz. Antik Mısır, Mezopotamya, Arap ülkeleri ve eski Çin medeniyeti eşliğinde yeni bir medeniyet kuruldu ve şu anda o medeniyette yaşıyoruz.” diye konuştu.

Önceliğin tarafların güvenlik ve barışın korunması olması gerektiğini ve işbirliğinin geliştirilmesi gerekliliğini dile getiren Sisi, “Birleşmiş Milletler’in şartları ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde uluslararası sistemin onarılması, uluslararası ve bölgesel krizlere yönelik siyasi ve barışçıl çözümlerin bulunması, halkların seçimine ve özeline herhangi bir dış müdahale olmaksızın saygı duyulması gerekiyor.” sözlerini kaydetti.

GIDA KRİZİ

Başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm dünyanın karşılaştığı en büyük sorunun gıda krizi ve bunun yansımalarının olduğunu kaydeden Sisi, bu krize karşı gıda üretimi ve temini alanında işbirliğinin geliştirildiğini aktardı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Çin-Arap Ülkeleri Zirvesi’ne katılmak üzere dün başkent Riyad’a gitmişti.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Avrupa'da bir ilk! Drone ile taşındı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası