Dünya

ABD’nin 40 ülkede büyükelçisi yok

Amerikan Başkanı Joe Biden, görevde üçüncü yılına girecek.

Başkanlık seçimde “Amerika geri döndü” sloganıyla dış politikada aktif olacağını vadeden Biden, eleştirilerin odağında.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagonla birlikte ABD dış siyasetinin dizayn edildiği en önemli merkez. Biden yönetimi tarafından 40’a yakın ülkede büyükelçinin atanamamış olması bakanlığın en büyük sorunlarından biri olarak görülüyor.

“ABD Büyükelçileri Nerede?”

Washington Post gazetesi, “Tüm ABD Büyükelçileri Nerede” başlığını attı.

Biden yönetiminin sorunu çözmede yetersizliği vurgulandı.

Haberde Rusya ve Çin’e baskı kurmak için kritik bir müttefik Hindistan’da Ocak ayından bu yana büyükelçi olmadığı hatırlatıldı. Bir önceki büyükelçi de eski yönetim tarafından atanmıştı.

İtalya dahil 10 ülke için ortada aday bile yok

Aralarında İtalya’nın da olduğu 10 ülke için henüz büyükelçi adayı bile belirlenmedi. Uzun süre büyükelçi atanmayan ülkeler ile ABD arasında güven sorunu yaşandığı öne sürüldü.

Dünyanın savaş ve krizlerin etkisinde olduğu bu dönemde ABD’nin önemli ülkelerde büyükelçisi bulunmayışı “önemli zaaf” olarak nitelendi.

Hindistan, İtalya, Suudi Arabistan ve Brezilya dahil 40 ülkede Amerikan Büyükelçisi bulunmuyor.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Kızılelma'nın gölgesi bile yetti: Nasıl başa çıkacağız?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası