Dünya

ABD’den Türk muhabire, Suudi Arabistan ile Çin hakkında çarpıcı yanıt

Körfez’in ekseni Çin’e kayarken, Atlantik cephesinin en önde gelen ülkesi Amerika Birleşik Devletleri bu durumdan oldukça rahatsız.

ABD, ÇİN İLE YAKINLAŞAN SUUDİ YÖNETİMİ MERCEK ALTINA ALDI

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC+) ülkelerinin petrol üretimini azaltmasına öncülük ettiği gerekçesiyle Suudi Arabistan ile ilişkilerini gözden geçireceğini açıklayan Beyaz Saray yönetimi, Riyad’ın Çin ile ilişkilerini yakından takip ediyor.

“SUUDİ ARABİSTAN ÜZERİNDE HALEN BİR ETKİNİZİN KALDIĞINI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın toplantısında Türk muhabirin, Çin Devlet Başkanı Şi’nin Suudi Arabistan ziyaretine dair, iki ülkenin stratejik ortaklık anlaşması ile savunma, enerji ve teknoloji alanlarında birçok mutabakat metni imzaladıklarını hatırlatarak, “Riyad ile ilişkileri gözden geçirdiğinizi de dikkate alarak Suudi Arabistan üzerinde halen bir etkinizin kaldığını düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltmesi üzerine Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, iki ülkeyle de ilişkilerinin bulunduğunu söyledi.

PATEL: YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ ŞEY…

Taraf olmadıkları anlaşmalar konusunda kendilerine söz düşmediğini dile getiren Patel, şöyle konuştu:

“ABD, ÇİN’E KARŞI KARŞILAŞTIRILMAZ BİR AVANTAJ SUNUYOR”

Patel, “Çin’in Körfez ile her zamankinden daha fazla angaje olduğuna ve bunun sonunda ABD’nin bölgedeki çıkarlarını baltalayacağına dair endişeniz yok mu?” sorusuna ise “ABD’nin, koalisyonlar kurma, savunma mimarileri inşa etme ve bölgedeki tehditlere karşı koyma konusunda karşılaştırılamaz bir avantaj sunduğu ve bu bakımdan eşsiz olduğu” yanıtını verdi.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Ürdün: Washington'ın Amman'a mali yardımları koşulsuz olacak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası