Dünya

ABD’den Suriye’de ‘Türkiye’ karşıtı yeni adım! Kara harekatı öncesi başladılar…

ABD’nin Suriye’de omurgasını terör örgütleri PKK/YPG’nin oluşturduğu terör örgütü Suriye Demokratik Güçleri’yle geçen hafta durdurulan iş birliğini yeniden başlattığı ortaya çıktı.

Associated Press haber ajansı, Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin terör örgütü SDG ile ortak devriyeleri yeniden başlattığını duyurdu.

Terör örgütü SDG’den İngiliz haber ajansı Reuters’a geçen hafta yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği askeri operasyonların ardından ABD önderliğindeki koalisyon ile ortak terörle mücadele operasyonlarını durdurma kararı alındığı belirtilmişti.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder ise, daha önce yaptığı açıklamada DAEŞ’le mücadelede iş birliğinin bitmediğini duyurmuştu.

Bu açıklamaların, terör örgütü elebaşı Mazlum Abdi’nin Washington’ın Ankara’ya daha sert mesaj göndermesini istemesinin ardından gelmesi dikkat çekmişti.

“DAEŞ MAHKUMLARININ KAMPLARIYLA SINIRLI”

Associated Press’in haberine göre dün Hasake vilayetindeki üsten ABD ve terör örgütü Suriye Demokratik Güçleri’ne ait zırhlı araçların birlikte çıktığı görüldü. Devriye güçlerinin Irak sınırı yakınlarındaki bir başka ABD üssüne hareket ettiği bildirildi.

ABD’li yetkililer, dün yeniden başlayan devriyelerin DAEŞ’e karşı olmadığını, DAEle bağlantılı mahkumların ve ailelerinin tutulduğu kamplarla sınırlı kaldığını duyurdu.

Türkiye 13 Kasım’da İstanbul’un kalbi Taksim İstiklal Caddesi’nde düzenlenen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrasında Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyine hava harekatı başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kara harekatının da sinyalini vermişti.

ABD ve Rusya ise bu tür bir kara harekatına karşı açıklamalar yapmıştı.

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Zelenskiy: Bu kışa dayanalım. Çünkü ne için savaştığımızı biliyoruz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası