Dünya

ABD’den kritik ‘Türkiye’ çıkışı! ‘Dünya için vazgeçilmez’ deyip teşekkür etti…

Son dakika haberi… Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Price, Rusya’nın Ukrayna tahıl ve tahıl ürünlerinin dünyaya ihraç edilmesini kolaylaştıran Birleşmiş Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması’na dönmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

ETİYOPYA’DAKİ ATEŞKESİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Price, diğer taraftan Etiyopya ile Tigray Halk Kurtuluş Örgütü (TPLF) arasında yapılan ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Başta Afrika Birliği ve birliğin dönem başkanı Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere anlaşmanın sağlanmasında rol oynayanlara teşekkür eden Price, ABD’nin Etiyopya’daki barışa olan bağlılığını yineledi.

Price, ABD’nin gözlemci olarak Güney Afrika’daki görüşmeleri takip ettiğini ve görüşmeler destek verdiğini dile getirdi.

YENİ İSRAİL HÜKÜMETİNİN LÜBNAN’LA DENİZ SINIR ANLAŞMASINI BİTİRME OLASILIĞINI GEÇİŞTİRDİ

Eski İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun yeni hükümeti kurabileceği ve seçim sürecinde İsrail’in Lübnan’la imzaladığı deniz sınırı anlaşmasına feshedeceğini söylediği hatırlatılarak sözcüye ABD’nin bu anlaşmaya herhangi bir güvence verip vermediği ve bu anlaşmanın iptal edilmemesi için ne yapacağı soruldu.

Price, İsrail’de hükümetin henüz kurulmadığını, bu konuda spekülasyon yapmak istemediğini ancak anlaşmanın her iki ülkenin menfaatine olduğunu söyledi.

ABD’nin deniz sınırı anlaşması ile ilgili güvence verdiği sorularını yanıtlamayan Price, Washington yönetiminin sadece taraflar arasında aracı olduğunu, anlaşmanın uygulamasını görmek istediklerini ve bunun için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını dile getirdi.

KAYNAK: AA
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   NATO Parlamenterler Asamblesi Madrid’de toplanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER