Dünya

ABD, YPG/SDG’yle ortak operasyonlara yeniden başladı

ABD’nin liderlik ettiği DEAŞ’la mücadele koalisyonunun sosyal medya hesabından terör örgütü YPG/SDG paylaşımı yapıldı. Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki YPG’nin terör yapılanmasına operasyon hazırlıkları devam ederken, Pentagon’dan gelen mesaj YPG/SDG’yle iş birliğinin sahada devam ettiğini gösterdi.

Birleşik Ortak Görev Gücü- Doğal Kararlılık Harekatı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Yakın zamanda Koalisyon güçleri DEAŞ’la 3 müşterek operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlar bir DEAŞ lideri ve 2 teröristin tutuklanmasıyla sonuçlandı. Bu, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) DEAŞ tehdidini caydırma ve Kuzey Suriye halkını savunmaya yönelik taahhüdünün bir başka örneğidir” denildi.

TERÖR BİRİMİNİN AMBLEMİ PAYLAŞILDI

Sosyal medya hesabı paylaşımında, terör örgütü YPG’ye bağlı olan sözde anti-terör birimi YAT’ın amblemi de yer aldı. YAT adlı özel eğitimli birimini doğrudan ABD’li subaylar ve YPG’liler eğitiyor. PKK terör örgütünün Suriye’deki bu yapılanmasını ABD ordusu “DEAŞ’a karşı mücadele” gerekçesini öne sürerek destekliyor.

ORTAK OPERASYONLAR YENİDEN BAŞLADI

Türkiye’nin, YPG/SDG’nin PKK’nın uzantısı olduğu yönündeki itirazlarını görmezden gelen Washington, Ankara’nın operasyon hazırlıklarına karşı çıkıyor. Türkiye’nin 20 Kasım’da Pençe-Kılıç Hava Harekatı’na başlamasının ardından SDG ile Suriye’nin kuzeyindeki ortak devriyelerini askıya alan Pentagon, bu devriyelere de yeniden başladı. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “Suriye Demokratik Güçleri ile ortak operasyonlarımız yeniden başladı. 9 Aralık itibarıyla tam bir şekilde başladı. Tekrar söylüyorum, orada bu yerel ortaklarla yaptığımız çalışma DEAŞ’ın yeniden toparlanmamasına odaklanıyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   İran devlet televizyonu, iki Fransızın "itiraf" videosunu yayınladı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası