Dünya

ABD Türkiye için yeşil ışık yaktı! Yunanistan çılgına döndü

Türkiye, Yunanistan ve ABD üçgeninde F-16 krizi yeni boyutlara taşındı. ABD’nin F-16’ları Türkiye’ye satış için kısıtlayıcı maddeleri kaldırmasının ardından, ABD’nin kanatları altına saklanan Yunanistan ise bu durumu engellemeye yönelik adımlar atmaya çalıştı.

YUNANİSTAN ENGEL OLMAK İÇİN ISRARCI

ERT muhabiri Lena Argyris’in bildirdiğine göre, Washington ile Ankara arasındaki F16’lar için teknik görüşmeler tamamlandı ancak Yunan lobisi F-16 satışına engel olmak konusunda ısrarcı.

Türk düşmanı olarak bilinen Bob Menendez yine skandal sözlerle satışı engellemeye çalıacağını vurguladı. Yunan basını bunu “Uluslararası satışlar konusunda son söz Kongre’ye aittir ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Menendez , böyle bir gelişmeyi engelleme niyetini defalarca ifade etmiştir.” sözleri ile gündemine taşıdı.

ERT tarafından bildirilen habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, “politikamıza dayanarak, önerilen savunma transferleri hakkında Kongre’ye resmi olarak iletilinceye kadar kamuoyuna yorum yapmıyor veya onaylamıyoruz” ifadeleri kullanıldı ve görüşmelerin tamamlandığı bilgisi teyit edilemedi.

ABD’DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

ABD’den konuya ilişkin yapılan açıklamada “ABD, NATO müttefiki Türkiye ile işbirliğine değer veriyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’nin uzun süredir devam eden ve derin ikili savunma bağları var ve Türkiye’nin NATO’da birlikte çalışabilirliğini sürdürmesi bir öncelik olmaya devam ediyor.” ifadeleri yer aldı.

 

 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   BM: Ukrayna'nın Harkiv bölgesinde 140 bin kişinin gıda ve suya erişimi kısıtlı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Ertan Haber |-| Uçak Bilet Rezervasyonu Doğalgaz Rezervleri İle Adını Duyuran Karadenizden Farklı Mücdeler Gelebilir . Merakla Beklenen Yeni Dizi Alsancak İlk Bölümü İle İzleyici İle Buluştu . 2023 Seçiminin 14 Mayısta Yapılmasına İlişkin Liderlerden Gelen Mesajlar Olumlu . Devlete Olan Vergi Ceza ve Prim Borclari icin Yapilandirma Paketi Geliyor . Kamudaki 700 Bin İşçinin Toplu Sözleşme Görüşmeleri Resmen Başladı . Özel Okullar Zam Oranını Ek Ücretler İle Aşmaya Başladı Aileler Eylem Yaptı . Vicdansız Hırsız Camiye Namaz Kılmaya Gelen Turistin 9 Bin Dolarını Çaldı . İstanbul Taksimde Bir Sinyalci Sürücülerden Yoldan geçenlerden Para İstedi . Dolandırıcılar İstanbulda Genç Bir Esnafın Whatsapp Hesabını Ele Geçirdi . İstanbulda Düz Daire İle İskoçyadaki Dayalı Döşeli Tarihi Şatonun Fiyatı Aynı . İspanyada Geleneksel Kötülükleri Kovma Festivalinde Şeytanı Turpla Kovaladılar . Ağrıda Yaşayan Beşizler İlk Karnelerini Aldı Kıyafetleri Gibi Notlarıda Aynıydı . Türkiyede 60 Yılın En Kurak Kış Mevsimi Camilerde Yağmur Duası