Dünya

AB ile Rusya arasında doğal gaz gerginliği: Putin’den tavan fiyat talebine sert cevap

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: “Rusya doğal gaz piyasalarını aktif olarak manipüle ediyor. Elektriğin en yoğun kullanıldığı zamanlarda tüketimi düşürme hedefi belirlenmesini teklif edeceğiz. Düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerin gelirlerine tavan uygulanmasını teklif edeceğiz.”

PUTİN: BÖYLE BİR TEKLİF APTALCA OLUR

Leyen’in açıklamalarından saatler önce Doğu Ekonomik Forumu’nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, AB’nin Rus gazı ve petrolü fiyatı için bir üst limit belirlemek istemesini “aptallık” olarak nitelemişti:

“Bu da başka bir aptallık, pazara uygun olmayan, geleceği olmayan yeni bir karar. Zira ticaretteki her sınırlama sadece fiyatların artmasına neden olur. Biz her daim uzun süreli sözleşmeleri temel aldık, zira herkes istikrarın süreceğine inanmak ister. Onlarsa spot fiyatlarda ısrarcı oldu ve aptalca kararlar aldılar. Fiyatlar 3 bin euro’ya fırladı. Şimdi ise bu durumdan nasıl kurtulacaklarını düşünüyorlar. Enerji kontratlarındaki yükümlülüklerimizi tamamıyla yerine getireceğiz, fakat söylemeliyim ki eğer ki birileri bize bir şeyi dayatmayı denerse, bugün bize kendi iradelerini dayatabilecek bir konumda olmadıklarını söylemek isterim. Kendilerine gelsinler. Eğer sözleşmelerimize ve çıkarlarımıza aykırı olursa petrol, doğal gaz veya kömür, hiçbir şey göndermeyiz. Batı bize şartlarını dikte edebilecek konumda değil, mantıklı düşünsünler.”

AYRINTILAR GELİYOR…

KAYNAK: HABER7
MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   Bugün düğmeye basılacak! NASA 50 yıl aranın ardından Ay'a insan göndermeye hazırlanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER