Teknoloji

2023 IMEI kayıt ücretinin ne kadar olacak? 1 Ocak 2023 itibari ile geçerli zam ne kadar?

Emeklilere ödeme 8 bin TL’ye ulaştı! Ziraat, HalkBank, VakıfBank, Akbank, QNB Yapı Kredi, TEB

2023 IMEI kayıt ücreti zammı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı enflasyon verileri ile birlikte hesaplanan yeninden değerlendirme oranı açıklandı. Bilindiği ülkemizde akıllı telefon fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaşandı. Söz konusu yükselişten etkilenmek istemeyen bazı vatandaşlar cihazlarını yurt dışından satın alarak telefonlarının IMEI kaydını, kayıt ücretini ödeyerek yaptırabiliyor. Bu ücret 2022 için 2732 TL olarak belirlenmişti. 1 Ocak itibariyle ise bu ödenecek fiyat yenilenecek.

1 OCAK 2023 İTİBARİ İLE IMEI KAYIT ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı enflasyon verileri ışığında 2023 yılı Yeniden Değerleme Oranı yüzde 122,93 olarak gerçekleşti. Bu veri hesaba katıldığında IMEI kayıt harcına 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile yüzde 122,9 oranında zam yapılması bekleniyor. 

Söz konusu zammın yapılması halinde ise 2022 için 2732 TL olarak belirle IMEI kayıt ücretinin 2023 yılı için 6.089,628 TL olması bekleniyor.

Belirlenen oranın Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ekim ayı enflasyon verileri doğrultunda hesaplandığını hatırlatmakta fayda var zira aralık ayında açıklanacak veriler yukarıda belirtilen hesabı değişmesine neden olacak.

Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın Yeniden Değerlendirme Oranınca artırılmış harçları 20 katına kadar artırmaya ve yüzde 50 oranında indirime yetkisi bulunuyor.

IMEI KAYDI NEDİR?

IMEI kaydı yurt dışından satın alınan akıllı telefonların yurt içinde yasal yollarla kullanılabilmesi adına yapılan pasaport üzerinden kişiye tanımlanması ve kayıt altına alınma sürecidir. 

Cihaz ülke sınırları içerisi giren ve kullanıma açılan cihazların 4 ay yani 120 gün içerisinde IMEI kayıt ücreti ödenerek kaydının yapılması gerekiyor. Aksi halde cihaz kullanıma kapatılıyor.

IMEI kayıt işlemi ile E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
ERTAN HABER