Bilim

10 Yaş Üzeri Köpeklerde Bunama Riski Her Yıl Artıyor!

Yakın dostlarımız köpekler de ne yazık ki bizim de özellikle ileri yaşlarda karşılaştığımız bunamadan mustarip olabiliyorlar. Bu hafta bu konuda yayımlanan yeni bir araştırma ise bunamanın köpeklerde ne kadar yaygın görüldüğüne ışık tuttu. Araştırma, özellikle belirli yaşın üzerinde köpeklerde görülebilecek davranış değişiklikleri hakkında da uyarı yaptı.

Araştırma, bugüne kadar köpekler hakkında pek çok sorunun cevabını veren Dog Aging Project kapsamında incelenen 15 bin köpeğin verilerini ele aldı. Araştırmacılar, köpeklerin sahiplerine iki farklı anket hazırladı. Bunlardan ilki köpeklerin sağlık durumu ve fiziksel aktivitesi hakkında sorular içerirken, ikincisiyse köpeklerin bilişsel durumunu gösterecek sorular içeriyordu.

10 yaşın üstünden sonra risk her yıl %50’den fazla artıyor:

Anketlerden elde edilen sonuçlar, köpeklerin %1,4’ünde bilişsel işlev bozukluğu olduğunu gösterdi. Araştırmayı çarpıcı yapan sonuç ise şuydu: Bunama riski, 10 yaş ve üzeri köpeklerde her yeni yaşta bir %50’den daha fazla artıyordu. Üstelik fiziksel olarak daha az aktif olan köpekler, daha aktif hayat sürdüren köpeklere göre 6,5 kat daha fazla risk taşıyordu. Yapılan araştırma, köpeklerde özellikle aktif yaşamın önemini de ortaya koydu.

Köpeklerin bunama yaşamaya başladığına dair belirtiler, insanlardaki belirtilere oldukça benziyor. Bu belirtiler arasında sahipleriyle olan ilişkilerinin değişimi, artık daha az ya da daha fazla sevgi istemeye başlamaları, iyi geçindiği dost köpeklere karşı farklı tavırlar sergilemeye başlaması ve hatta hatırladıkları tüm yüzleri hafızalarından silmeleri gibi belirtiler yer alıyor. Köpeklerin bunama yaşamasının erken keşfi durumunda bu duruma yardım edebilecek bazı ilaçlar bulunuyor. 

MERAK ETMİYOR MUSUNUZ:   ABD Ticaret Bakanlığı ile Google çip üretmek için anlaşmaya vardı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
ERTAN HABER |-| Adana Kartuş Toner Dolumu |-|